Науката – движещата сила зад новото градско управление? - HAYCAD INFOTECH - Engineering and business solutions

Публикации


Науката – движещата сила зад новото градско управление?
event21.03.2025
Науката – движещата сила зад новото градско управление?
Градът е пространство, в което науката може да разгърне пълния си потенциал. Без техническите иновации, родени в лаборатории, университети и компании, днес нямаше да разполагаме с обществения транспорт, строителните материали, телекомуникационните мрежи или дори системите за преработка на отпадъци, които използваме ежедневно.

Изненадващо обаче, въпреки че съвременните градски пространства са пластове от научни знания, тяхното управление рядко следва действително научен подход – включващ диагностика, пилотно тестване, оценка и прогнозиране.

Това става още по-сложно в условията на глобалното затопляне, което изисква ясно поставени цели, основани на научни данни и доказани методи.

Днес градовете се изправят пред общо предизвикателство: да подобрят управлението си, като възприемат научен подход и покажат, че действията и стратегиите им са адекватен отговор на предупрежденията на учените.

През последните години публичните институции започнаха да инвестират в екологичния преход, насочен към промяна в практиките и преобразяване на инфраструктурата в посока на по-икономични, достъпни и устойчиви модели. Въпреки тези усилия обаче, публичният сектор често няма ясна представа за страничните ефекти от политиките си или за реалните ползи, които постигат.

Малко на брой територии разполагат с подробна и обективна диагноза на своя екологичен отпечатък. Повечето управленци признават този проблем – трудно е да се докаже, че предприетите действия водят до търсения ефект.

Доказване на ефекта

При екологичния преход въпросът за доказателствата е от ключово значение, както и способността да се изгради колективен ангажимент. За да бъдат насърчени регионите към устойчив преход, е необходимо да бъде ангажирана цялата екосистема. Процесът на консултация и вземане на решения е труден, тъй като участниците – частни компании, местни организации, публични институции и граждани – имат различни интереси. Въпреки това всички тези мрежи трябва да бъдат включени в общо усилие, насочено към постигане на цели, свързани с разумно използване на ресурси.

За да се справят с това предизвикателство, публичните управленци все по-често стигат до извода, че традиционните методи за управление на мрежи и проекти вече не са ефективни – липсва проследимост, споделянето на информация е затруднено, няма контекстуализирани инструменти за съвместна работа, научната и политическата сфера не успяват да се съчетаят, а организационните структури са прекалено разделени.

Затова, за да прилагат публични политики с научен подход и като същевременно отчитат интересите на всички заинтересовани страни, все повече публични актьори разчитат на цифрови решения.

Платформата 3DEXPERIENCE на Dassault Systèmes позволява на публичните управленци да посрещнат тези предизвикателства, като им предоставя инструменти за по-добро разбиране на територията, научно моделиране на ефекта от политиките преди тяхното прилагане, както и за подобряване на сътрудничеството и диалога с целия им екосистемен контекст.

Създаването на виртуален 3D двойник на град или квартал позволява на общини, институции и оператори да визуализират пространството си и наличните данни в цялостна перспектива и да симулират различни сценарии. Това улеснява градската диагностика и създава основа за консенсус при вземането на решения.

За да бъде възможно това, трябва да се изгради стратегия за работа с данни, основана на четири принципа: събиране, анализ, извличане на стойност и споделяне. Тази стратегия позволява създаването на база данни от разнообразни източници – уеб, сензори, технически системи, партньори, публични услуги и други. Обогатени чрез дигиталния двойник, тези данни се превръщат в полезна информация за проекти и политики на съответната територия.

Все повече региони възприемат подхода с виртуален двойник при управлението на публични политики.

Градски цифрови двойници в действие

Пример за това е Рен Метропол в Бретан, Франция – агломерация с 43 общини, близо половин милион жители и над 18 000 компании. Градските плановици трябва да балансират между модерни сгради и историческата архитектура, както и да решават въпроси, свързани със замърсяването, трафика, енергийната ефективност и зелените площи.

Градът използва 3D виртуален двойник, за да насочи устойчивото си развитие и да подобри качеството на живот. Платформата 3DEXPERIENCE на Dassault Systèmes свързва различните участници в градската екосистема, улеснява работата в екип и ускорява вземането на решения. Общата база данни подпомага координацията между всички страни – особено между избраните длъжностни лица и служителите на общината.

Вече 20 години Рен използва 3D модели и симулации, за да анализира и разбира територията си. През 2017 г. създава виртуален двойник на града като основа за разширено сътрудничество. Той обединява геометрични, топографски, демографски, транспортни и други данни в единна, визуална система. Това позволява на вътрешни и външни участници да планират и управляват проекти за инфраструктура, оборудване или екологични инициативи по интегриран и координиран начин. Платформата също така позволява на партньори да допринасят с конкретни приложения.

Градското планиране използва платформата, за да споделя цялата информация за даден проект в реалния градски контекст. Ръководителите на проекти създават 3D резервации на пространства, които се предават на урбанистите. След това 3D сцената се използва за оценка на варианти и за представяне на напредъка. На различни етапи платформата служи и за публични обсъждания или събития, където се представят аргументите зад градоустройствените решения.

Виртуалният Рен позволява по-ефективно сътрудничество между всички заинтересовани страни, споделяне на данни от разстояние, симулации на бъдещи развития и управление на градската трансформация.

В Япония Dassault Systèmes и NTT демонстрират възможностите на виртуалните градски двойници чрез проекта Smart Keihanna, подкрепен от Министерството на земята, инфраструктурата, транспорта и туризма. Градът Кейхана е моделиран в 3D, което позволява на властите да визуализират, анализират, сътрудничат и вземат решения за широк кръг от инициативи, свързани с умни градове.

В контекста на застаряващо население градът иска да анализира нови видове транспорт, подходящи за възрастни хора и в кризисни ситуации, с цел създаване на безопасна, умна и комфортна градска среда. Тествани са и други инициативи – „Последна миля мобилност“, „Кутия за доставка на стълбове“ и споделени велосипеди с GPS.

Проектът показва как виртуалният двойник може да обедини множество източници на данни в една среда за симулация на различни проекти.

В съвсем различен контекст – възстановяване на градове – виртуалните двойници също намират приложение. Украинските власти решават да тестват технологията за възстановяване на град Чернигов в Северна Украйна. Правителството възлага на три френски компании – Dassault Systèmes (3D технологии), Egis (строителство) и B4 (инженеринг) – да помогнат в възстановяването на най-засегнатите градски зони.

Проектът включва два основни етапа:

Анализ на региона около Чернигов за оценка на щетите и разходите по възстановяването.
Виртуална реконструкция на града за стратегическо планиране – обхваща дизайн на сгради, транспорт, инфраструктура и услуги.
Целта е да се изградят устойчиви и живи украински градове, които подобряват качеството на живот на своите жители.

Платформата 3DEXPERIENCE на Dassault Systèmes дава възможност на публичните управленци да изследват нови начини за проектиране, оценяване и прогнозиране на публични политики в разширен контекст на сътрудничество. Тези инструменти подпомагат нов модел на градско управление, основан на научни, съвместни и устойчиви методи за вземане на решения.

Източник

Още публикации

Дигитализация на производствените процеси - ERP и AP&S системите- синхронна работа за висока ефективност
event18.03.2025
Дигитализация на производствените процеси - ERP и AP&S системите- синхронна работа за висока ефективност
ERP софтуерът е основен инструмент за управление на бизнес процесите, но когато става въпрос за сложни производствени операции, компаниите често се нуждаят от допълнителни решения. AP&S (Advanced Planning and Scheduling) системите предлагат усъвършенствани възможности за планиране и оптимизация, които ERP самостоятелно не може да осигури. В тази статия ще разгледаме разликите между ERP и AP&S и кога интеграцията между двете системи е от съществено значение за ефективността на производствените процеси.
Volkswagen Group и Dassault Systèmes сключиха страгически договор за дългосрочно партньорство за модернизиране на дигиталната инфраструктура на концерна
event14.02.2025
Volkswagen Group и Dassault Systèmes сключиха страгически договор за дългосрочно партньорство за модернизиране на дигиталната инфраструктура на концерна
Целта е ясна – намаляване на времето за разработка. Volkswagen Group сега избра френски партньор за тази цел. Dassault Systèmes ще помогне за модернизирането на цифровата инфраструктура на Volkswagen. Фокусът е върху внедряване на платформата 3DEXPERIENCE в облачната му версия.
Хайкад откри поредната 3DEXPERIENCE лаборатория, този път в Технически университет-Габрово
event31.10.2024
Хайкад откри поредната 3DEXPERIENCE лаборатория, този път в Технически университет-Габрово
На 30 октомври, Техническият университет – Габрово и екипът на Хайкад откри новата 3DEXPERIENCE лаборатория, предоставяща на студентите достъп до водещи технологии в инженерното проектиране.
Виж всички